Вхід на сайт

Пошук

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

УГЛ

 

Директор Петрівського районного Будинку культури Ірина Рева:

Назвіть критерії для отримання звання «народний» для аматорського театрального колективу.

 

Відповідає провідний методист з театрального жанру обласного Центру народної творчості Ірина Жевагіна:
 

Згідно загального Положення про клубне формування закладу культури системи Міністерства культури і мистецтв України, затвердженого наказом Міністра культури і мистецтва України 07.12.2004 за № 835, та Положення про народний (зразковий) аматорський колектив культурно-освітніх закладів системи Міністерства культури і мистецтв України та закордонного українства, затвердженого наказом Міністерства культури і мистецтв України від 23 червня 1999 р. № 415, звання «народний» («зразковий») аматорський колектив присвоюється постійно діючому аматорському колективу за активну творчу діяльність із збереження, розвитку і пропаганди української культури як в Україні, так і за її межами шляхом підготовки та демонстрації творів відповідного виду мистецтва, за високий художній рівень та виконавську майстерність, активну навчально- виховну роботу серед учасників колективу, участь в організації дозвілля населення.

Присвоєнню звання «народний» («зразковий») передує практика роботи колективу не менш 3-х років.

При вирішенні питання про надання звання «народний» («зразковий») береться до уваги:

- рівень виконавської майстерності колективу;

- художній рівень репертуару, його жанрова та стилістична різноманітність;

- робота з творчого навчання, естетичного виховання та розвитку здібностей учасників колективу (наявність журналу обліку та планів роботи);

- наявність підготовчої групи (дитячої, молодіжної, дорослої);

- пропаганда даного виду творчості: регулярність виступів (показів) перед глядачем, участь у концертах, конкурсах, оглядах, фестивалях, виставках та інших заходах різного рівня.

Директор районного Центрального Палацу культури «Ювілейний» 
м. Новоукраїнки Наталія Білокінь:

Назвіть форми і методи дозвіллєвої роботи з дітьми у клубному закладі.

 

Відповідає провідний методист відділу клубної роботи Тетяна Якушенко:

    Дозвіллєва робота з дітьми у клубному закладі спрямована на їх інтелектуальний розвиток, опанування естетичними та духовними цінностями.
    Серед форм роботи з дітьми найбільш поширені: конкурсно-розважальні та ігрові програми, тематичні вечори, вечори-зустрічі, вечори запитань і відповідей, вікторини, театралізовані ігрові програми, дитячі фестивалі, конкурси краси та творчості, майстер-класи тощо. 
    В організації культурно-дозвіллєвої діяльності школярів сьогодні виділяють такі основні методи: гра та ігровий тренінг, театралізація, змагання,  імпровізація.

Директор Олександрійського районного Будинку культури Юлія Єлсукова:

Назвіть складові для написання сценарію відкриття персональної виставки майстра декоративно-ужиткового мистецтва.

 

Відповідає провідний методист з декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва Наталія Деміхова:

Виставка – це організований захід, який сприяє популяризації творчих надбань майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва. 
У залежності від мети чи визначеної тематики вона може бути загальною (презентація виробів із різних видів мистецтва); тематичною (визначається певна тематика); у рамках проведення культурно-мистецьких заходів, проектів, фольклорних свят; конкурсною тощо.
    Сценарний план відкриття персональної виставки готується заздалегідь. Він обов’язково узгоджується з автором. Як правило, запрошуються офіційні особи, мистецтвознавці, колеги та друзі автора виставки.
Відкриття персональної виставки може включати наступні елементи:
        -вступне слово керівника установи;
        -презентація змісту виставки;
        -представлення та нагородження автора виставки;
        -виступи мистецтвознавців, друзів;
        -огляд виставки.
    У рамках відкриття виставки можуть бути виступи аматорських колективів району або міста, окремих виконавців, музикантів, поетів. Можна влаштувати театралізоване дійство, яке відповідає тематиці, використовувати музичний супровід тощо.

Директор Маловисківського районного Будинку культури Ігор Туз:

На яких сайтах можна знайти відео матеріали по хореографії?

 

Відповідає провідний методист відділу клубної роботи Тетяна Якушенко:

Пропонуємо ознайомитися з наступними сайтами:
https://www.youtube.com/?gl=UA&hl=ru
http://prolisok.org/literatura.html

Директор Долинського районного Будинку культури Валентина Бойко:

На базі районного Будинку культури створено жіноче любительське об’єднання фізкультурно-оздоровчого напрямку. Назвіть адреси цікавого досвіду роботи таких любительських об’єднань.

 

Відповідає провідний методист відділу клубної роботи Тетяна Якушенко:

В області налічується 107 клубів фізкультурно-оздоровчого напрямку, мета яких – організація активного, змістовного відпочинку, оздоровлення жителів територіальних громад, популяризація здорового способу життя. Найбільше цих формувань у Благовіщенському, Маловисківському, Новгородківському, Новомиргородському, Олександрівському, Новоукраїнському районах. Члени любительських обʼєднань «Здоровʼя» Богданівського сільського Будинку культури Знамʼянського району, «Юність» Синицівського сільського Будинку культури Благовіщенського району, «Старт» Дорожинського сільського Будинку культури Вільшанського району, любителів волейболу Перегонівського сільського Будинку культури Голованівського району, «Лідер» Єлизаветградківського сільського Будинку культури Олександрівського району – постійні учасники свят козацької слави та спортивних свят «Моє село спортивне», «Формула здоровʼя», «Грай та перемагай» тощо.

Директор Компаніївського районного Будинку культури Катерина Артем’єва:

Які існують критерії для отримання хореографічним колективом звання «народний»?

 

Відповідає заступник директора обласного Центру народної творчості Олена Коркіш:

Загальні положення і порядок підтвердження (присвоєння) звання «народний» («зразковий») чітко визначенні в Положенні про народний (зразковий) аматорський колектив (студію) закладів культури системи Міністерства культури України, затвердженому наказом Міністерства культури і мистецтв України від 23.06.99 р. № 415 (зі змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства культури України від 15. 12. 2003 р. № 779, від 11.10.2013 р. № 968).
Звання «народний» («зразковий») аматорський колектив» присвоюється постійно діючому аматорському колективу за активну творчу діяльність із збереження, розвитку і пропаганди української культури як в Україні, так і за її межами шляхом підготовки та демонстрації творів відповідного виду мистецтва, за високий художній рівень та виконавську майстерність, активну навчально-виховну роботу серед учасників колективу, участь в організації дозвілля населення.
Присвоєнню звання «народний» («зразковий») передує практика роботи колективу не менш 3-х років.
При вирішенні питання про надання звання «народний» («зразковий») беруться до уваги:
- рівень виконавської майстерності колективу;
- художній рівень репертуару, його жанрова та стилістична різноманітність;
- робота з творчого навчання, естетичного виховання та розвитку здібностей учасників колективу (наявність навчальних програм, планів);
- наявність підготовчої групи (дитячої, молодіжної, дорослої);
- пропаганда даного виду творчості: регулярність виступів (показів) перед глядачем, участь у концертах, конкурсах, оглядах, фестивалях, виставках та інших заходах різного рівня.
Загальноприйнятими та основними критеріями оцінки є:
- збереження та відтворення національної танцювальної традиції – для колективів народного танцю; застосування нових напрямків та стилів сучасного танцю;
- оригінальність балетмейстерської постановки;
- відповідність репертуару, костюмів, реквізиту жанровому направленню роботи колективу;
- технічна досконалість, грамотність хореографічної лексики;
- наявність малих форм, сольних номерів;
- якість музичного супроводу.
Умови проведення атестації: концертна програма з 2-х відділень (тривалість кожного відділення 45 хвилин).

Директор Петрівського районного Будинку культури Ірина Рева:

Яка документація має бути в клубному закладі?

 

Відповідає провідний методист відділу клубної роботи Тетяна Якушенко:

Основними документами для клубних закладів є:
-    нормативна документація (Статут клубного закладу або Положення, зареєстровані у відповідному органі місцевої виконавчої влади; паспорт клубного закладу; структура та штатний розклад; кошторис клубного закладу на рік; посадові інструкції працівників, затверджені керівником; організаційно-розпорядчі документи, накази та постанови, програми та заходи керівного органу культури, органів місцевого самоврядування; власні організаційно-розпорядчі документи, накази та дипломи про присвоєння звання «Народний (зразковий) аматорський колектив», статути або Положення про структурні підрозділи закладу (любительські об’єднання, клуби за інтересами, громадські об’єднання), затверджені керівником закладу; правила внутрішнього розпорядку клубного закладу);
-    планова документація (перспективні та річні плани (програми) роботи клубного закладу; щомісячні плани роботи; власні програми та заходи з актуальних проблем культурно-дозвіллєвої діяльності, плани роботи клубних формувань);
-    облікова документація (журнал обліку роботи клубного закладу; журнал планування та обліку роботи аматорських колективів; журнал обліку роботи любительських об’єднань, клубів за інтересами; облік матеріальних та технічних засобів);
-    звітна документація (щорічні статистичні звіти роботи клубного закладу форми 7-НК; текстові щорічні звіти про роботу клубного закладу та методичну роботу (окремо); звіти про фінансово-господарську діяльність та платні послуги; додаткові звітні документи; інформаційно-аналітичні матеріали).

Директор Вільшанського районного Будинку культури Наталія Барзікова:

Назвіть інноваційні форми підвищення кваліфікації клубних працівників.

 

Відповідає заступник директора обласного Центру народної творчості Олена Коркіш:

Не можна відмовлятися від традиційних форм підвищення кваліфікації. Але їх необхідно удосконалювати, наповнювати новим змістом, робити акцент на нових інтерактивних формах навчання. Пропонуємо використовувати у цьому напрямку «дні теорії і практики» (різновид семінарів), дні взаємної інформації, дні професійного спілкування. 
Серед інноваційних форм підвищення кваліфікації, які ще недостатньо розроблені теоретично, але вже знайшли своє місце в діяльності районних будинків культури: методичні ринги, методичні посиденьки, методичні діалоги, методичні мости, майстер-класи, професійні конкурси, віртуальні довідки, методичні десанти, аналітичні години, баскет-методи, ділові ігри, комп’ютерне навчання, коучинг, тренінги, методичні естафети, бенефіси, брейн-ринги, аукціони, дискусійні клуби, тижні, турніри, клубні скарбнички тощо. 
Разом із тим, треба зазначити, що за всієї різноманітності форм організації методичної роботи вирішити багатопланові завдання підвищення кваліфікації клубних працівників можна лише через створення оптимальної системи методичних заходів та надання права вільного вибору тих форм, які максимально враховують їхні потреби, запити та інтереси.

Директор Онуфріївського районного Будинку культури Алла Мазуркевич:

Чи може проводити семінар з підвищення кваліфікації клубних працівників керівник аматорського колективу, якщо в районному будинку культури відсутній методист за жанром?

 

Відповідає заступник директора обласного Центру народної творчості Олена Коркіш:

За відсутності методиста за жанром районного будинку культури заходи щодо підвищення кваліфікації працівників клубних закладів може проводити керівник аматорського колективу Це мають бути практичні заняття на базі очолюваного ним колективу, аналітичні години, майстер-класи, тренінги, обмін досвідом.
Що стосується проведення саме семінару, то його може підготувати керівник колективу за наявності в нього відповідної фахової підготовки та досвіду роботи. Слід зазначити, що для успішного проведення семінару за жанром керівнику аматорського колективу необхідно здійснити ряд організаційно-методичних заходів: вивчити базу аматорських колективів району, їх репертуар, творчу діяльність, тенденції розвитку, підготувати методичні та сценарно-репертуарні матеріали тощо.​​​​​​​

Директор Долинського районного Будинку культури Валентина Бойко:

Надайте адреси сайтів всеукраїнських фестивалів хореографічного напрямку.

 

Відповідає провідний методист з хореографічного жанру обласного Центру народної творчості Оксана Сідорчук:

Інформацію про проведення всеукраїнських та міжнародних фестивалів хореографічного напрямку можна знайти на сайтах: fest-konkurs-igora-netlyuha.webnode.com.ua​​​​​​​

http://artantre.com

Директор Олександрівського районного Будинку культури Людмила Гунько:

Яким може бути мінімальний склад учасників аматорського гуртка сольного співу?

 

Відповідає провідний методист з вокально-хорового жанру обласного Центру народної творчості Людмила Ніколаєнко:

Згідно Примірного переліку клубних формувань і кількісного складу їх учасників (Додаток до Загального Положення про клубне формування закладу культури системи Міністерства культури і мистецтв України) у гуртках загального розвитку передбачено не менше 10 чоловік, у вокальних ансамблях – не менше 6-8 чоловік. Але даний кількісний склад клубних формувань носить рекомендаційний характер. Кількість учасників, які здійснюють свою діяльність на принципах часткової або повної самоокупності, визначається в кожному окремому випадку керівником клубного формування у відповідності з економічними можливостями.

Директор Олександрівського районного Будинку культури Людмила Гунько:

Чи може одна особа брати участь у декількох аматорських колективах?

 

Відповідає провідний методист з вокально-хорового жанру обласного Центру народної творчості Людмила Ніколаєнко:

Так, одна особа може брати участь у декількох аматорських колективах.

Директор Палацу культури «Світлопільський» м. Олександрії Юлія Сосна:

Чи існують певні вимоги щодо добору репертуару аматорських колективів із врахуванням проведення бойових дій в зоні АТО?

 

Відповідає провідний методист з вокально-хорового жанру обласного Центру народної творчості Людмила Ніколаєнко:

Конкретних нормативних вимог щодо добору репертуару аматорських колективів із врахуванням проведення бойових дій в зоні АТО не існує. При цьому необхідно враховувати художній смак керівника аматорського колективу, його художньо-естетичний рівень, а також вміння добору до репертуару творів патріотичного спрямування.

Директор Новгородківського районного Будинку культури Олександр Шевченко:

Як підібрати репертуар для новоствореного музичного колективу?

 

Відповідає провідний методист з вокально-хорового жанру обласного Центру народної творчості Людмила Ніколаєнко:

Добір репертуару новоствореного аматорського музичного колективу залежить від його складу, рівня підготовки учасників та наявності певних інструментів. Бажано спершу вибирати нескладні музичні мініатюри.

Директор Благовіщенського районного Будинку культури Галина Гаврилюк:

Чи може народний аматорський колектив підтвердити звання без наявності керівника?

 

Відповідає провідний методист з вокально-хорового жанру обласного Центру народної творчості Людмила Ніколаєнко:

Відповідно до Положення про народний (зразковий) аматорський колектив культурно-освітніх закладів системи Міністерства культури і мистецтв України та закордонного українства колектив, який має звання «народний» («зразковий»), підтверджує його раз на три роки, презентуючи свою творчість атестаційній комісії та глядачам. При цьому беруться до уваги вищезазначені вимоги, а також наявність оновлених (не менш ніж на третину) високохудожніх програм, творів, стабільність творчої діяльності.

У ході перегляду колектив повинен бути готовий виконати на прохання комісії твір із поданого списку діючого репертуару.

Під час перегляду атестаційній комісії надаються:

- програма виступу колективу;

- список діючого репертуару;

- довідка про матеріально-технічну базу колективу;

- характеристика творчої діяльності за 3 роки: інформація про участь у міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських та районних фестивалях, святах, конкурсах (копії дипломів, грамот, подяк); фото, відеоматеріали, копії публікацій у пресі, які відображають роботу колективу.

Як правило, без керівника колективу підготуватися до переатестації майже неможливо.

Директор Благовіщенського районного Будинку культури Галина Гаврилюк:

Розкажіть про етапи підготовки районного свята.

 

Відповідає завідувач видавничим відділом обласного Центру народної творчості Ірина Солуянова:

Етапами підготовки свята можна назвати наступні:

- визначення бюджету заходу;

- визначення організатора заходу;

- визначення кола учасників, їх ролі;

- призначення відповідальних за підготовку та проведення заходу;

- вибір місця проведення;

- оформлення глядацької зали та сцени;

- складання списку запрошених;

- складання програми свята та докладного сценарію, розписаного за хвилинами;

- розробка концепції призів і подарунків;

- розміщення анонсу в засобах масової інформації;

- розповсюдження афіш.

Після проведення заходу необхідно з’ясувати чи вдалося досягти поставлених цілей, проаналізувати помилки і форс-мажори, провести опитування учасників тощо.

Директор міського Палацу культури м. Світловодська Лариса Ляшенко:

Розкажіть про методику проведення благодійного аукціону.

 

Відповідає завідувач видавничим відділом обласного Центру народної творчості Ірина Солуянова:

Наразі існує два основні підходи до організації благодійних продажів: «тихий» та «живий» аукціони.

Тихий аукціон у світовій практиці є популярнішим засобом збору коштів, тому що він легко організовується та вимагає мінімальних витрат. Заздалегідь публікується каталог лотів, які виставляються на аукціон, з їхньою початковою ціною. Каталог розповсюджується серед потенційних учасників. Під час заходу присутні письмово надають власні цінові пропозиції, які оприлюднюються також у письмовій формі. По закінченню терміну проведення аукціону перемагає найвища запропонована ціна.

Живий аукціон вимагає збереження всіх правил та створення певного антуражу:

- вибір місця проведення (має відповідати цілям аукціону та публіці, на яку він спрямований);

- запрошення професійного ведучого та розробка сценарію;

- підготовка презентаційних матеріалів про лоти, виставлені на торги;

- визначення стартової ціни;

- запрошення потенційних учасників.

Отримання лотів для благодійного аукціону. Існує кілька підходів у цьому напрямку.

Предмети типу «second-hand». Поговоріть із друзями, родичами та колегами по роботі. Можливо, вони можуть надати Вам речі, якими більше не користуються. Предмети повинні бути в доброму та, бажано, запечатаному стані.

Благодійні пожертви. Зверніться до місцевих майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва, бізнес-компаній, фермерів. Попросіть їх пожертвувати власну продукцію для благодійного аукціону. Зі свого боку, Ви можете запропонувати їм безкоштовну рекламу в день проведення аукціону та будь-які інші рекламні послуги. Від того, які лоти Ви отримуєте, залежить кінцевий результат Вашого аукціону.

Публічність. Щойно визначено місце проведення та лоти, слід зайнятися забезпеченням аукціону його потенційними учасниками. Є багато шляхів популяризації інформації про аукціон: розповсюдження прес-анонсів у медіа, громадських місцях, соціальних мережах тощо. Чим більше людей знають про аукціон, тим більша вірогідність його успішного проведення.

Благодійні аукціони можуть бути чудовим способом зібрати багато грошей. Тому, готуючись до заходу, знайдіть час ознайомитися з порадами та досвідом тих, хто їх уже організовував.

Директор Палацу культури «Світлопільський» м. Олександрії Юлія Сосна:

Просимо ознайомити з тенденціями в оформленні приміщення клубного закладу.

 

Відповідає завідувач видавничим відділом обласного Центру народної творчості Ірина Солуянова:

Радимо ознайомитися з методичним матеріалом «Оформлення інтер’єрів та екстер’єрів приміщень клубного закладу» наших колег із Сумщини (cnt.sumy.ua/Index5.files/oformlennya_intereriv_1.pdf). У ньому ви знайдете чимало цікавого не тільки з питань оформлення фойє, глядацької зали, сцени, кімнат для гурткової роботи, а й фасаду будівлі та навколоклубної території. Також пропонуємо звернутися до методичних рекомендацій «Інноваційний підхід до оформлення методичного кабінету районного будинку культури», підготовлених фахівцями обласного Центру народної творчості.